День Конституції України
28 червня українці відзначають День Конституції – свято головного документа країни, який ухвалили на пʼятій сесії Верховної Ради у 1996 році. В той день о 09:20 після тривалих дискусій 315 голосами "за" її нарешті було прийнято.
Після проголошення незалежності України Конституцію було ухвалено не відразу. Україна жила без головного закону цілих 5 років – це найдовший термін серед пострадянських країн. Основний Закон ухвалили на засіданні парламенту другого скликання в 1996 році. Після виходу зі складу СРСР та оголошення про незалежність в Україні ще кілька років діяла стара Конституція.
Перед голосуванням за проєкт нової версії головного документа країни депутати без перерв працювали майже добу, після чого Верховна Рада віддала 315 голосів за оновлену версію.
Щороку День Конституції України 28 червня вважається одним із головних свят, адже в ній закладена не тільки юридична, а й ціннісна складова.
Голова парламенту Руслан Стефанчук нагадав, що з себе представляє Основний Закон.
Це справжній суспільний договір, у якому відображено, що ми, як народ, вважаємо правильним, а що неприйнятним. Як ми хочемо жити й що категорично не сприймаємо. Як ми бачимо своє майбутнє та як готові його захищати
Від початку повномасштабної війни вся країна докладає неймовірних зусиль і зазнає втрат заради збереження незалежності, суверенітету і територіальної цілісності, зазначив він.
Ми багато що пройшли. Проте попереду ще важкий шлях. Але він обовʼязково закінчиться відновленням суверенітету у межах конституційних кордонів 1991 року.
Цікаві факти про Конституцію України
- Крім чинної на сьогодні Конституції, в історії України було ще 4 аналогічні документи:
- конституція Пилипа Орлика 1710;
- конституція УНР, ухвалена 29 квітня 1918 року;
- конституція ЗУНР, ухвалена 13 листопада 1918 року;
- тимчасова конституція Карпатської України 15 березня 1939 року.
- Процес підготовки Конституції України тривав шість років — з 1990 до 1996 року. Упродовж цього часу було запропоновано 15 проектів документа.
- Гострі дискусії точилися щодо повноважень між гілками влади, символікою, приватною власністю, а також статусом Республіки Крим та російською мовою.
- Президент України Леонід Кучма не був присутнім на засіданні парламенту. Він дивився його у кабінеті у прямому ефірі. Проте за кілька хвилин до остаточного рішення прийшов до сесійної зали. Кучма назвав цю подію історичною.
- Найменший екземпляр основного Закону України розміром 2×3 см. Його створив художник Ігор Степанов у 2011 році. У ній 160 сторінок, а вага — 15 грамів.
- Під час підготовки до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних з 9 ранку та до 10 вечора.
- Перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами були такими: Є Конституція!
- Міжнародна спільнота схвалила Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.